Výběr pejska

Na úvod bych htěla napsat, že pejsek provádějící canisterapii, nemusí mít vždy jen čistý původ, ale smí to být chlupáček jak bez PP tak i neidentifikovatelného plemene:-). Rozhodující jsou povahové vlastnosti jedince. U pejsků s PP již víme ( pokud známe rodiče štěněte a jejich povahu ), co asi pejsek dostal do vínku. Navíc, pokud si pořizujeme pejska přímo na canisterapii, doporučila bych, se poohlédnout po štěněti, kde oba nebo alespoň jeden z rodičů canisterapii dělají - či mají povahové testy.

Výběr štěněte

Důraz bych kladla především na povahu rodičů štěněte - měli by být přátelští, mazliví, vychovaní (jak jsem již uvedla výše, nejlépe si vybrat prcka  po pracovně vedených rodičích ). Štěňátko by mělo být přátelské, zvídavé, hravé a mazlivé, ideální by bylo vybírat štěně dle povahového testu - jak-vybrat-pejska-na-canisterapii/povahove-testy-stenat/

Pes nebo fena?

Psi i feny mají své klady i zápory. Psi jsou zpravidla povahově vyrovnanější než feny. To má na svědomí kolísání hormonů, které se vyskytuje u fen v období hárání, ale i před ní a po ní. Feny barví průměrně dvakrát ročně.  Psi jsou obvykle trochu nezávislejší a tvrdší. To se projevuje především u dominantnějších plemen, jako jsou např. rotvajleři. U plemen, která jsou mírnější povahy, je rozdíl mezi psy a fenami menší, ale existují nesčetné vyjímky z tohoto pravidla. Volby mezi fenkou a psem je čistě osobní. Máte-li zájem o trochu dominantnější rasu, ale nemáte zkušenosti s výchovou psů, pak je fenka často lepší volbou

    Nejlepším řešením je zeptat se na radu chovatele vrhu. Denně se štěňaty zabývá a zná je jako nikdo jiný. Dobrý chovatel je schopen po rozhovoru s vámi vybrat z vrhu štěně, které nejlépe vyhovuje vašemu přání a možnostem.

Štěně nebo dospělý pes?

          ? 

Velká většina lidí dá přednost štěněti před starším psem. Není na tom nic divného vzhledem k tomu, že povaha štěněte je  ještě poměrně dobře ovladatelná. Navíc si lidé cení též toho, že mohou svého psa vidět vyrůstat odmalička. To však nevylučuje, že někdy i starší pes může být dobrou volbou. Starší pes je již zpravidla povahově zformovaný a odrostlý. V mnoha případech již má za sebou jednoduchou základní výchovu a je způsobný. Své pubertální kousky má již za sebou a obvykle se dobře přizpůsobuje novým podmínkám. Pouto, které se vytvoří mezy vámi může být stejně silné jako se štěnětem. U pejska na canisterapii bych se přiklonila k pořízení si štěněte, jelikož né vždy máte možnost poznat pejskovu minulost, pak stačí jen vyvolání danou situací nějakou špatnou vzpomínku či zkušenost, kde může pejsek zareagovat skratově a problém je na světě.

 

 

                                                             .


https://www.canisterapie-zlin.cz/i/s/zlin.gif