Výchova štěněte

NA ÚPLNÝ ÚVOD KLADU VŠEM NA SRDÍČKO - HRAJTE SI SE SVÝM PEJSKEM, ODMĚŇUJTE JEJ, CHLÁCHOLTE, ŠKRABKEJTE, ABY JSTE MĚLI PEJSKA JAK A ČÍM MOTIVOVAT. NAMOTIVOVANÝ PEJSEK JE TÉMĚŘ VYCHOVANÝ A JE S NÍM SNADNĚJŠÍ PRÁCE!

K téhle rubrice zpracovávám fotodokumentaci, kterou mi nafotila kamarádka se štěňaty z jejího vrhu. Jsou to 7mi týdenní prckové a jediné na co mi je kamarádka učila, byly piškotky, které přihazovala do papání. Ukázka toho, že správnou metodou jde práce od ruky. Štěňátka mě viděla po druhé v životě, první setkání proběhlo při očkování :-)

1 fáze je tzv. NAPOJENÍ ŠTĚNĚTE ( PSA ) NA ČLOVĚKA - já sama začínám se štěňátkem pracovat napojením, pejsek se naučí očnímu kontaktu ( který je při další práci velmi důležitý ), soustředěnnosti a pozornosti.

Metodika nácviku: Začneme pracovat s pejskem, který již slyší na své jméno. Dáme si jej na vodítko, do ruky nachystáme pamlsky ( hračku ) a naladíme vstřícný a zajímavý tón hlasu :-), na pejska mluvíme ( např. Deny, podívej co mám, to je šikulka, výborně ), měníme rychlost chůze a směr, tak, aby nás pejsek následoval. V průběhu chůze pejska odměňujeme. Pokud tohle pejsek zvládá ( musí nás následovat radostně a s nadšením :-) ), začneme se v průběhu chůze zastavovat a po pejskovi chtít, aby si sednul ( zde je již nutná znalost povelu ,,sedni" ( metodika popsána níže ) ) a stále nám koukal do očí. Při zastavení mu nejprve pomůžeme zvukovým povelem sedni, ale po čase budeme po pejskovi chtít, aby si sednul automaticky sám, po každém našem zastavení. V průběhu cviku pejska stále odměňujeme - pamlskem, hračkou, pomazlením. Dobu soustředěnnosti budeme prodlužovat, při zastavení pokud si pejsek začne sedat sám, chválíme ihned, abychom v něm upevnily polohu v sedě, jakmile tohle bude pejsek dělat automaticky, pochválíme hlasem např. výýýborně, to je šikulka, pamlsek dáme ale až po chvilce ( napočítám třeba do 5ti, pak 10ti ) stále na psa mluvím a chci aby mě vnímal po celou dobu komunikace s ním ( tady používám - to je šikulka, soustřeď se a pro větší pozornost si mlasknu do dlaně, je to pro pejsky zajímavý zvuk a krásně začnou natáčet hlavičku ), poté pochválím intenzivněji a pohraji si s ním.

Pokud tohle s pejskem zvládnete, hurá do dalších povelů.

POVEL SEDNI - je povel, který se učí mezi prvními, jelikož ho využijeme jak v napojení pejska, tak i při přivolání.

Metodika cviku: Vezneme si pamlsek nebo hračku do ruky a dáme ruku s pamlskem pejskovi nad hlavu, vyslovíme povel sedni, pokud si pejsek nebude chtít sednout, tak ruku s pamlskem mírně posuneme za pejska, opravdu jen mírně, pokud ani po té si nesedne, tak si pomůžeme druhou rukou, kterou mírně stlačíme pejskovi záď. S gesty rukou a pomocí si zatlačením na záď vyslovíme povel SEDNI. Opět pejska odměníme a dáme mu najevo jakou máme radost z provedení cviku, ikdyž mu pomůžeme zatlačením na záď.


https://www.canisterapie-zlin.cz/i/s/zlin.gif